Vybrané kapitoly z pediatrie – aktualizované a rozšířené vydání
Cílem autorského kolektivu byl výběr, příprava a zpracování výukových materiálů z oboru dětského lékaství, které jsou vhodné pro multimediální prostředí s využitím nové technologie e-publikování FlipViewer. Obsáhlou publikaci pro studenty všeobecného lékařství tvoří 41 kapitol, které jsou zveřejňovány postupně. Jednotlivá témata jsou obohacena množstvím obzové dokumentace, grafů, tabulek a videosekvencí. Jako praktický doplněk slouží kazuistiky řešených klinických případů. Nově zpracovaná publikace spojuje několik samostatných odborných textů do jedné celistvé a provázané sestavy, která je přehledně členěna.
Hybridní pozitronová a výpočetní tomografie (PET/CT)
Tento výukový program představuje pro studenty pomůcku k porozumění principů a klinického významu nové zobrazovací modality - hybridní pozitronové a výpočetní tomografie (PET/CT). Pozitronová emisní tomografie (PET) je metoda, kdy po nitrožilně podaném malém množství radioaktivní látky značené pozitronovým zářičem získáme tomografické řezy různých tkání celého těla v různých rovinách. PET umožňuje detekci a následnou registraci změn metabolizmu v patologicky změněné tkáni, jedná se tedy o tzv. molekulární zobrazování. |Součástí výukového programu jsou příklady klinického využití PET v praxi (6 kazuistik).
Antibiotická léčba
Praktický manuál pro studenty i lékaře zaměřený na správné postupy při volbě iniciální antibiotické (ATB) léčby. Struktura manuálu obsahuje jednotlivé diagnózy (pneumonie, sepse, pankreatitidy, mozkové abscesy, meningitidy, intraabdominální infekce, infekce žlučových cest, infekce močových cest, infekce krevního řečiště, febrilní neutropenie a endokarditidy) z hlediska etiologie patogenů a jejich izolace s doporučením iniciální ATB léčby. Speciální kapitoly jsou věnovány antimikrobní profylaxi, sekvenční antibiotické léčbě a antimykotikům.
Benigní hyperplazie prostaty
Bernigní hyperplazie prostaty (BPH) přestavuje častý zdravotní problém starších mužů. Autor se zabývá problematikou diagnostiky a terapie benigní hyperplazie prostaty.
Artróza váhonosných kloubů ve světle medicíny založené na důkazu
Artróza je nejčastějším kloubním onemocněním lidí ve středním a starším věku. Je pro ni typická především
bolest provázená různě závažnou ztrátou funkce kloubu. Jde o onemocnění, které nedokážeme vyléčit
a které má tendenci se postupně zhoršovat. Velmi často vede k pracovní neschopnosti, výjimkou není ani
trvalá invalidita. Kromě osobního strádání způsobuje artróza i nezanedbatelné hospodářské ztráty. Podle
údajů zdravotní komise senátu USA činily v roce 2004 přímé i nepřímé medicínské náklady spojené s artrózou
86 miliard dolarů. Jiné statistiky nás zase informují o tom, že artróza je druhým nejčastějším důvodem
pracovní neschopnosti po onemocněních srdce.
Několik slov k vlastní struktuře knížky. Po nezbytné části úvodní, v níž se dotkneme etiologie a patofyziologie
artrózy, následuje část věnovaná klinickému obrazu a diagnostice. Oddíl věnovaný léčbě artrózy byl
připravován tak, aby čtenáři nabídl nejen přehled jednotlivých léčebných modalit, ale umožnil mu i náhled
na posouzení jejich účinnosti.
Diferenciální diagnostika změn ST-T úseku na EKG
ST-T úsek představuje část EKG křivky, jejíž změny jsou, co se týče interpretace, tím nejobtížněji hodnotitelným úsekem. S výjimkou změření QT (QTc) intervalu nemáme v tomto úseku žádnou měřitelnou oporu. Denivelizace ST-T úseku ať již směrem nahoru (elevace), tak směrem dolů (deprese) může být specifickým projevem určité patologie, stejně tak ale může být změnou zcela nespecifickou.
Tento výukový materiál určený pro postgraduální celoživotní vzdělávání si klade za cíl seznámit čtenáře formou prezentací jednotlivých EKG obrazů se všemi literárně dosud známými situacemi, které mají vliv na charakteristiku daného úseku EKG křivky.
Každá ze souboru prezentovaných EKG křivek je součástí konkrétní kazuistiky příslušného onemocnění. Je tak nabídnut široký diferenciálně diagnostický pohled na řešenou problematiku.
Zpracovaný materiál je pojat jako autodidaktická pomůcka neomezující se však jen na strohý popis každého EKG záznamu, ale je doplněn animací a slovním komentářem autora tak, aby čtenář získal ucelený pohled na přístup k hodnocení každé zde uvedené EKG křivky.
Fotografický interaktivní atlas člověka
Fotografický interaktivní atlas člověka představuje výukový portál zaměřený na
oblast topografické a systematické anatomie člověka. Je určen nejen pro posluchače
lékařských a zdravotnických oborů, ale pro všechny zájemce o lidské tělo, tedy i z
řad široké veřejnosti. Projekt vznikl v roce 2007. Vývoj projektu byl podpořen i
grantem FRVŠ a to č. 1135/2009 a 953/2010. V současné době je k dispozici 4. verze
tohoto projektu, jejíž vývoj proběhl v akademickém roce 2011/2012.
Fyzikální základy zobrazování v nukleární medicíně a radiační ochrana
Tento výukový program představuje pro studenty pomůcku k porozumění základům fyziky a skladby zobrazovacích přístrojů se zaměřením na znalosti ulehčující porozumění vyšetřovacím postupům pomocí radioaktivních látek – radiofarmak, které jsou demonstrovány na praktických cvičeních věnovaných zejména způsobům jak se výsledky zobrazovacích metod v klinické praxi získávají a interpretují. Byla soustředěna pozornost na určující a často rušivé jevy, které vstupují do přenosu informací zprostředkovaných ionizujícím zářením na cestě od orgánu nebo tkáně přes zobrazovací přístroj až do počítače, který poskytuje výsledný obraz. Někdy může ovlivnění obrazu rušivými vlivy ztěžovat správnou klinickou interpretaci.
Biologická psychiatrie
Rozsáhlé zpracování problematiky biologické psychiatrie, která zkoumá duševní poruchy z biologického, tj. chemického i fyzikálního hlediska. Význam studia biologické psychiatrie spočívá hlavně v tom, že primární příčina většiny duševních poruch není dosud známá.
Většina molekulárních mechanismů účinku používaných psychofarmak není zatím úplně jasná. Studovány jsou hlavně modelové systémy a studie převážně probíhají z etických důvodů u zvířat. Při duševních poruchách je změněn normální přenos nervového signálu, a to zvláště v oblasti chemických synapsí a jejich přenášečů – zda jde o příčinu psychických poruch nebo o důsledek jiných příčin, dosud jasné není.
Nukleární kardiologie
Kardiovaskulární choroby jsou hlavní příčinou úmrtí ve většině vyspělých zemí. Obrovský pokrok zejména v intervenční kardiologii a současně limitované prostředky v systému zdravotní péče ve všech zemích světa s sebou přináší zásadní otázku - kteří pacienti budou mít prospěch z těchto nákladných diagnostických a léčebných technik(1-11). Nejrozšířenějším neinvazivním testem je zátěžová elektrokardiografie zůstává i nadále. Její použití a výtěžnost je však limitována u pacientů neschopných adekvátní fyzické zátěže nebo s abnormální klidovou EKG křivkou, proto jsou stále více využívány zobrazovací techniky. Nukleární kardiologie má za sebou dlouhou a úspěšnou tradici.
Současně s bouřlivým rozvojem kardiologie dochází v posledních letech i k významnému pokroku v radionuklidovém zobrazování myokardu, který se týká zejména zátěžové jednofotonové emisní výpočetní tomografie (SPECT). Tento vývoj se dotýká nejen samotné techniky zobrazování myokardiální perfuze a funkce (metoda gated SPECT) a nových programů pro kvantitativní hodnocení, ale i klinického využívání a počtu prováděných vyšetření. Významně se mění spektrum pacientů odesílaných na toto vyšetření.