Anémie v dětském věku
V dnešní době je problematika anémií velmi aktuálním tématem, a to i z důvodu migrace, neboť vedle běžných typů anémií přibývá pacientů s netypickými formami anémií a to i v oblastech, kde se dříve nevyskytovaly. Vzhledem k nedostatečným znalostem lékařské veřejnosti o této problematice dochází k diagnostickým omylům a léčebným pochybením. Počet anémií v dětské populaci je značný a možnosti novodobé diagnostiky stále rozšiřují spektrum diagnóz o nové typy anémií. Je třeba, aby studenti také byli komplexně obeznámeni s touto problematikou v rámci pregraduální přípravy, a to konkrétně v pátém ročníku, kdy absolvují povinný předmět Pediatrie zakončený státní zkouškou. Doposud tato problematika nebyla v dostatečné míře zahrnuta do studijních programů.
Diseminovaná stafylokoková infekce u pacientky s dekompenzovaným diabetes mellitus prvního typu
Autoři prezentují kazuistiku osmnáctileté dívky s diabetes mellitus 1. typu s dlouhodobě neuspokojivou kompenzací, u níž došlo k diseminované stafylokokové infekci manifestující se tvorbou abscesů, rozvojem levostranné pleuropneumonie a karbunklu levé ledviny. Na vývoji závažného klinického stavu se jako predisponující faktory podílely vedle dekompenzace diabetu při non-compliance pacientky, předcházející respirační infekty a snížená imunitní odpověď na infekci v důsledku základní choroby.
RTG nálezy u onemocnění skeletu
Autorka shromáždila původní kolekci rentgenové dokumentace k problematice: anomálie skeletu, záněty, krevní choroby, aseptické nekrózy, poruchy metabolismu a kostní nádory. Jednotlivé snímky jsou doplněny stručným popisem.
Nálezy u onemocnění gastrointestinálního traktu a orgánů dutiny břišní
Autorka shromáždila původní kolekci rentgenové dokumentace k problematice: jícen, žaludek, duodenum, tenké střevo, tlusté střevo, pneumoperitoneum, nálezy u onemocnění žlučníku a žlučových cest a nálezy u onemocnění jater. Jednotlivé snímky jsou doplněny stručným popisem.
Nálezy u změn orgánů dutiny hrudní
Autorka shromáždila původní kolekci rentgenové dokumentace k problematice: onemocnění bránice a tymus (různé formy hyperplázie tymu). Jednotlivé snímky jsou doplněny stručným popisem.
Trombocytopenie
Autorka prezentuje studentskou kazuistiku sedmileté dívky s chronickou formou imunní trombocytopenickou purpurou, která byla přijatá do nemocnice pro opakovanou melenu k dalšímu vyšetření.
Viscerální leishmanióza jako příčina FUO
Autor prezentuje kazuistiku 3,5leté pacientky s horečkou neznámé etiologie, která byla kromě hyperpyrexie přijatá na dětskou kliniku s progredující splenomegalii a pancytopenii. Diagnóza viscerální formy leishmaniózy byla stanovena až na základě opakovaného vyšetření kostní dřeně s přítomností fagocytovaných i volných forem amastigotů Leishmania infantum.
Horečka neznámého původu
Autor připravil tutoriál, který se věnuje horečce neznámého původu (fever of unknown origin-FUO). Upozorňuje na algoritmus postupu při fyzikálním i laboratorním vyšetření, který je předpokladem rychlé a správné diagnózy FUO. Součástí tutoriálu je i pojednání o důležitosti anamnézy s využitím Yalské pozorovací škály pro potvrzení tzv. toxického vzhledu dítěte kojeneckého a nízkého batolecího věku. Součástí tutoriálu je i souhrn použité literatury.
Makroskopická hematurie
Autor přehledně uvádí vhodný diagnostický postup při nálezu makroskopické hematurie u dětí. Upozorňuje na důležitost komplexního přístupu k dítěti s hematurii. Uvádí seznam důležitých anamnestických otázek, které mohou přispět k časné a správné diagnóze.
Fyzioterapie – nezbytná součást léčby hemofilie
Autorka uvádí stručný přehled rehabilitačních technik, používaných u dětských pacientů s hemofilií, souhrn kineziologického vyšetření a hlavní cíle rehabilitace.