Univerzita Palackého v Olomouci Lékařská fakulta Univerzity Palackého v Olomouci Výukový portál Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci
Projekt MEFANET (MEdical FAculties Educational NETwork)
Projekt NOE (MEdical Novel education)

eArcha - archivační systém lékařské dokumentace

eArcha - archivační systém lékařské dokumentace

Pracovní pomůcka pro vytváření osobní dokumentace obrazových informací, určených ke vkládání do obrazové galerie výukového portálu Lékařské fakulty UP v Olomouci - Výukový portál NOE.


Manuál pracovní pomůcky eArcha

 1. Co je to eArcha ?
  • eArcha je soubor, vytvořený v prostředí MS Office - Excel. Obsahuje makra pro vkládání a popis jednotlivých obrázků. Proto je nutné před vlastní prací povolit v prostředí Excelu makra. Použitá makra jsou bezpečná.
 2. K čemu slouží aArcha ?
  • Doplňování obrazové galerie NOE zajišťují administrátoři tohoto portálu. Autoři nových příspěvků (obrazových dokumentací s komentářem) je ukládají do standardizované struktury eArchy a předávají redakční radě ke zveřejnění.
 3. Jak se vkládají obrázky ?
  1. eArchu je možné získat po registraci v Příloze tohoto článku - soubor uložte do svého počítače.
  2. Spusťte soubor v aplikaci MS Office Excel a povolte makra.
  3. Levá část obrazovky eArchy slouží ke vkládání popisných údajů, pravá část ke vkládání grafiky ve formátu JPG a BMP.
  4. Pokud máme grafiku v jiném formátu, je nutné ji do uvedených formátů převést např. nástrojem MS Windows - Malování. Textové zdroje (tabulky v MS Wordu či Excelu) lze zkopírovat z obrazovky funkcí Print screen (klávesa Ptr Src) a vložit do Malování a následně uložit v uvedeném formátu.
  5. Vlastní vkládání dat do eArchy se provádí vždy tlačítkem Přidat nový list. Do popisné části nového listu (levá část obrazovky) vepíšeme tyto údaje:
   1. Název obrázku
   2. Téma (hiearchicky nadřazený termín)
   3. Autor - uvádějte jen hlavního autora, spoluautory lze uvést v sekci popis.
   4. Prezentace - slouží k uvedení sprezentace v PowerPointu, která daný obrázek obsahuje (tuto prezentaci je nutné předat zároveň s eArchou).
   5. Popis - obsahuje podrobnosti o vkládaném obrázku.
  6. Vkládání vlastní grafiky probíhá spuštěním tlačítka Vložit Obrázek.
  7. Chceme-li vkládat k danému Tématu nové obrázky, zvolíme opět tlačítko Přidat nový list a celý proces opakujeme.
  8. Doporučujeme eArchu průběžně ukládat.
 4. Akceptované formáty obrázků
  •   eArcha akceptuje výhradně formáty JPG a BMP. K převodu lze využít jakýkoliv program pro práci s grafikou (např. standardní nástroj MS Windows - Malování).
 5. Co dále s naplněnou eArchou ?

 

Přílohy:
Příloha   Datum Velikost Přístupnost [?] Klinicky citlivé [?] Licence
xls Pracovní pomůcka eArcha - ukázka Stáhnout - Pracovní pomůcka eArcha - ukázkaOtevřít v novém okně - Pracovní pomůcka eArcha - ukázka 5.3.2010 533 KB uživatel vzdělávací sítě MEFANET Creative Commons License
xls Pracovní pomůcka eArcha Stáhnout - Pracovní pomůcka eArchaOtevřít v novém okně - Pracovní pomůcka eArcha 26.2.2010 85.5 KB uživatel vzdělávací sítě MEFANET Creative Commons License
Obor:

Creative Commons LicenseObsah článku podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko
autor: Jarmila Potomková | pracoviště: Knihovna lékařské fakulty | publikováno: 26.2.2010 | poslední úpravy: 12.8.2010
citace: Potomková Jarmila: eArcha - archivační systém lékařské dokumentace. Výukový portál LF UP Olomouc [online] 26.2.2010, poslední aktualizace 12.8.2010 [cit. 2020-06-06] Dostupný z WWW: <http://mefanet.upol.cz/clanky.php?aid=49>. ISSN 1804-5936.