Multimediální studentská kazuistika vznikla během klinické výuky na Dětské klinice LF UP a FN Olomouc v zimním semestru r. 2007. Zabývá se významem vhodné komunikace s pacientem, psychologické podpory a psychoterapie při léčbě adolescentů s Crohnovou chorobou. Součástí zpracování bylo i vyhledání relevantní odborné literatury a její využití pro návrh další léčby daného pacienta. Po 1 roce byla zopakována literární rešerše v databázi MEDLINE a rozšířen seznam použité literatury. Významné zvýšení počtu nových publikací je důkazem, že zvolený postup je pro pacienty prospěšný.
Pacient
Rodinná anamnéza
Osobní anamnéza
Diagnóza základního onemocnění
Nynější onemocnění
Klinický nález při přijetí
Laboratorní vyšetření
Stolice
RTG vyšetření – pasáž a irigografie
Průběh hospitalizace
Diskuse
Otázka: Může psychologická terapie u adolescentního pacienta s Crohnovou chorobou přispět k řešení problému non-compliance ?
Konstrukce otázky ve formátu „PICO“
I (intervence): psychologické poradenství a terapie pro řešení non-compliance
C (comparison–srovnání): terapie bez psychologické podpory
O (outcome-výsledek): compliance
Existuje poměrně málo novějších studií, které řeší otázky nespolupráce pacienta při léčbě (non-compliance, non-adherence) a význam psychologického poradenství pro udržení remise onemocnění.
- Kuchenhoff J.Biopsychosoziale Wechselwirkungen im Krankheitsverlauf des Morbus Crohn. Z Psychosom Med Psychoanal.1995;41(4):306-28.
- Tsujikawa T et al. Clinical importance of n-3 fatty acid-rich diet and nutritional education for the maintenance of remission in Crohn's disease.J Gastroenterol. 2000;35(2):99-104.
- Nordin K et al.Health-related quality of life and psychological distress in a population-based sample of Swedish patients with inflammatory bowel disease. Scand J Gastroenterol. 2002 Apr;37(4):450-7.
Vzhledem k problému non-compliance u našeho pacienta lze prakticky využít výsledky studie Deter et al.(2007), jejímž cílem bylo zjistit vliv psychoterapie na omezení potřeby léčebné péče u pacientů s Crohnovou chorobou.
Analýza studie
Zdroj: Inflamm Bowel Dis. 2007 Jun;13(6):745-752.
Autoři: Deter HC et al. Design: Randomizovaná,prospektivní kontrolovaná studie,trvání24 měsíců
Pacienti: 108(71-intervenční skupina /37-kontrola),ztráta subjektů 36%, věkové rozmezí:18-55 let.
Metoda: Měřítkem čerpání zdravotní péče byla délka hospitalizace a pracovní neschopnosti.
Intervence: Psychodynamická psychoterapie a relaxační trénink.
Výsledky: Délka hospitalizace u skupiny s psychoterapií se zkrátila z 23,9 dnů na 21,4; pracovní neschopnost se snížila ze 110 na 58,6 dnů. Nedošlo však ke statisticky významnému snížení indexu aktivity choroby(CDAI), indexu deprese(BDI)a úzkosti(STAI),ani k průkaznému zvýšení kvality života související se zdravím. Přesto psychologická léčba vede k výraznému snížení potřeby čerpání zdravotní péče; jedním z možných mechanizmů je zlepšení compliance u pacientů s podpůrnou psychoterapií.
Závěr kazuistiky a doporučení
- U chronických chorob je problém non-compliance obzvláště zásadní.
- U adolescentů je komunikace a podpůrná psychoterapie velmi důležitá, protože choroba představuje pro dospívajícího jedince zásadní zásah do jeho života, se kterým se jen velmi těžko sám vyrovnává.
- Použitá studie ukazuje, že psychoterapeutická podpora může zlepšit výsledky somatické léčby. Jak se ukázalo na případu našeho pacienta, psychologický přístup pomáhá odhalit příčiny selhání terapie.
- Tato studie přinesla v daném okamžiku nejlepší dostupný publikovaný důkaz, podporující použití psychoterapie u pacientů s Crohnovou chorobou.
Použitá literatura
Rešeršní strategie:
Crohn*[Title]
AND
psychotherap* OR psychosomatic OR psycholog* OR counsel* OR educat*) [Title/Abstract]
- Deter et al.(2007)
- Kuchenhoff J.Biopsychosoziale Wechselwirkungen im Krankheitsverlauf des Morbus Crohn. Z Psychosom Med Psychoanal.1995;41(4):306-28.
- Tsujikawa T et al. Clinical importance of n-3 fatty acid-rich diet and nutritional education for the maintenance of remission in Crohn's disease.J Gastroenterol. 2000;35(2):99-104.
- Nordin K et al.Health-related quality of life and psychological distress in a population-based sample of Swedish patients with inflammatory bowel disease. Scand J Gastroenterol. 2002 Apr;37(4):450-7.
- Hrodek O. a kol. Pediatrie. Praha: Galén; 2002. Kocián J.,
- Kociánová J. Léčba Crohnovy choroby. 4as. Lék. Čes. 1999;138(18):552-556.
- Pavlíčková J. Crohnova choroba – dietní opatření. Výž. A potrav. 1999; 54(3):85.
- Stožický F., Pizingerová K. Základy dětského lékařství. Praha: Karolinum; 2006.
- Von Roon AC et al. Crohn´s Disease. BMJ Clin Evid 2007;11:416.
- Zbořil V. Idiopatické střevní záněty – moderní terapeutické přístupy. Vntř. Lék. 2004; 50(S1):S94-S97.
- Zutshi M. et al. Crohn's disease: a patient's perspective. Int J Colorectal Dis 2007; 22:1437-1444.
- Bitton et al. Predicting relapse in Crohn's disease: a biopsychosocial model Gut 2008;57;1386-1392.
- Boye B. et al. The INSPIRE Study: Are Different Personality Traits Related to Disease-Specific Quality of Life (IBDQ) in Distressed Patients with Ulcerative Colitis andCrohn's Disease? Inflamm Bowel Dis2008; 14(5):680-686.
- Deter HC. High-utilizing Crohn's disease patients under psychosomatic therapy. BioPsychoSocial Medicine 2008, 2:18.
Obrazová dokumentace
- Nespecifický střevní zánět (inflammatory bowel disease – IBD) a zasažení ilea. Zdroj: http://www.thecancerblog.org/blogs/what-media-blog.html
- Endoskopické vyšetření tlustého střeva. Zdroj: http://www.yalemedicalgroup.org/stw/images/125541.jpg
- Zánětlivý proces ilea. Zdroj: http://odlarmed.com/wp-content/uploads/2009/01/paxit025.jpg
Úkol
2. Prohlédněte si seznam literatury; zjistíte, že poslední aktualizace proběhla ke dni 1.9.2008. Od té doby mohly být publikovány nové studie, významné pro daného pacienta.
3. Otevřete databázi MEDLINE/Pubmed na adrese: http://www.pubmed.com
3.1. Zvolte režim Advanced Search
3.2. Zadejte časové omezení vašeho dotazu přes „Limits“ – Dates“
3.3. Vraťte se do režimu Advanced Search
3.4. Zadejte rešeršní dotaz podle této strategie: Crohn* [Title] AND psychotherap* OR psychosomatic OR psycholog* OR counsel* OR educat* [Title/Abstract]
3.4.1. Název choroby vyhledáváme v názvu (Title) dokumentů, *(hvězdičku) použijeme pro pravostranné rozšíření (přípony k slovnímu základu)
3.4.2. Intervenci, v našem případě psychoterapii a příbuzné postupy, hledáme volněji, tj. v názvu a/nebo asbtraktu (Title/Abstract). *(hvězdičku) použijeme pro pravostranné rozšíření (přípony k slovnímu základu).
3.5. Označte vyhledané aktuální záznamy a pošlete přes funkci Send to -- Choose destination -- Email ke kontrole do knihovny na adresu: jarmila.potomkova@upol.cz.
3.5.1. Box Additional text použijte pro svá sdělení, dotazy, připomínky
3.5.2. Nezapomeňte uvést svůj kontakt (jméno, e-mail, skype)
5. Závěr: smyslem tohoto úkolu bylo ukázat, že vyhledávání aktuální literatury má pro moderní medicínu zásadní význam. Tento proces by neměl být nikdy ukončen. Po lékařském rozhodnutí o způsobu léčby daného pacienta, zejména v případě chronického onemocnění, může mít nově publikovaný důkaz velký dopad na kvalitu života pacienta.
Obsah článku podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko
citace: Petra Langerová, Jiřina Zapletalová, Jarmila Potomková, Jan Strojil, Martin Volmut: Crohnova nemoc: možnosti léčby. Multimediální podpora výuky klinických a zdravotnických oborů :: Portál Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci [online] , [cit. 09. 12. 2024]. Dostupný z WWW: https://mefanet.upol.cz/clanky.php?aid=18. ISSN 1804-5936.