4. Onemocnění horních končetin způsobená přetěžováním nebo z tlaku, tahu nebo torze
4.2. Nemoci šlach, šlachových pochev nebo úponů nebo svalů nebo kloubů končetin z dlouhodobého, nadměrného a jednostranného přetěžování
4.2.1. Nemoci šlach, šlachových pochev nebo úponů nebo svalů diagnostika, klinický obraz

4.2.1.2. Entezopatie (syndrom úponových bolestí)

Zánětlivé změny v tendoperiostálním spojení úponů šlach určitých svalů vznikají mechanicky dlouhodobým a opakovaným přetěžováním svalu nebo svalové skupiny. V místě úponu se mohou najít eroze s následnou fibrózou a následnou novotvorbou kosti. Entezopatie se projevují bolestí a ztrátou funkce. Setkáváme se s nimi u těžce pracujících osob, které musí vynakládat značnou sílu na udržení nástroje (pneumatické nástroje, motorové pily) ve vynucené pracovní poloze horních končetin.

Diferenciálně diagnosticky nutno vyloučit cervikobrachiální syndrom s iradiací do celé horní končetiny, chondromalacii hlavice radia, periferní kompresivní neuropatie, synovitidu, např. při revmatoidní artritidě, chondromatózu, osteochondrózu, aseptické nekrozy a jiné.

Epicondylitis radialis humeri (tenisový loket) – postižení úponů extenzorů, zejména začátku m. extensor carpi radialis brevis. Extenzory jsou vystaveny přetěžování především při pronaci a extenzi proti odporu, opakovaným prováděním rychle se opakujících pohybů, zejména usilovné rotace předloktí proti odporu, svírání ruky v pěst při pronaci apod. Příkladem prací je šroubování, ždímání a zvedání břemen při uchopení nadhmatem. Postižení se vyskytuje často neprofesně u hráčů tenisu, házené, odbíjené, stolního tenisu, běhu na lyžích.

Epicondylitis ulnaris humeri (oštěpařský nebo golfový loket) – hlavním mechanizmem přetěžování je napětí flexorů v supinaci předloktí. Oproti radiální epikondylitidě je méně častá.

Základní klinická kritéria pro uznání epikondylitid humeru za nemoc z povolání:

1.jedná se o vleklou formu přes terapii prokazatelně trvající 6 měs. a déle
2.klinický nález je objektivizován třífázovou scintigrafií loktů