MUDr. Pavel Koranda
Klinika nukleární medicíny
Lékařská fakulta Univerzity Palackého v Olomouci
adresa: I. P. Pavlova 6

Nukleární medicína v detekci zánětů

Detekce a určení lokalizace zánětlivého ložiska v organizmu je významným diagnostickým problémem, jehož řešení bývá někdy neúspěšné přes použití většího počtu rozmanitých vyšetřovacích metod. Významnou výhodou scintigrafie ve srovnání s ostatními zobrazovacími postupy je možnost celotělového způsobu vyšetření při pátrání po neznámém ložisku zánětu.
V současné době využívá nukleární medicína při vyšetření zánětů několika různých diagnostických postupů založených na odlišných farmakokinetických mechanismech vedoucích ke kumulaci jednotlivých radiofarmak v zánětlivém ložisku. Tato skutečnost umožouje zvolit nukleárně medicínský vyšetřovací postup, který je optimální pro detekci předpokládaného typu zánětlivého procesu.

Dostupné kapitoly :

1. Třífázová scintigrafie skeletu
  2. 99mTc-nanokoloid, 99mTc-liposomy
  3. Kovové ionty - 67Ga
  4. Leukocyty značené radionuklidy
  5. Značené protilátky
  6. Ostatní metody
  7. Výběr metody scintigrafické detekce zánětu v závislosti na charakteru a lokalizaci zánětu

Nukleární medicína v detekci zánětů 30.11.2009 kdokoli Creative Commons License