Nukleární medicína v onkologii

Nástup nových zobrazovacích modalit (ultrazvuku, výpočetní tomografie, magnetické rezonance), moderních endoskopických metod, cytologické diagnostiky a detekce nádorových markerů poněkud změnil roli nukleární medicíny v onkologii, ale tato přesto zaznamenala v posledním období rychlý vývoj.

Základem tohoto pokroku je: rozvoj nukleárně medicínské zobrazovací techniky, rozvoj nových moderních radiofarmak a ohnisko zájmu klinických onkologů posunuté od pouhé detekce nádorů ke zjištění jejich charakteristiky.

Základní faktory pokroku v bodech:

a. Rozvoj nukleárně medicínské zobrazovací techniky

•   vývoj digitálních scintilačních kamer s lepší prostorovou rozlišovací schopností
  •   možnost celotělových vyšetření s výhodou vizualizace nádorů a jejich metastáz bez ohledu na jejich lokalizaci během jediného vyšetření
  •   tomografické zobrazení SPECT přinášející vyšší kontrast obrazu
  •   trojrozměrná prezentace scintigramů
  •   tomografické zobrazení PET umožoující vizualizaci odlišného metabolismu některých radiofarmak v nádorech

b. Rozvoj nových moderních radiofarmak, umožoujících přechod od nespecifických k vysoce specifickým, kdy se radioaktivní indikátor hromadí v nádorové tkáni ve vyšší koncentraci než v okolní tkáni. Tato radiofarmaka využívají různých metabolických a biologických vlastností individuálních nádorů.

c. Ohnisko zájmu klinických onkologů se posunulo od pouhé detekce nádorů ke zjištění jejich charakteristiky. Zatímco cílem radiodiagnostických zobrazovacích technik jsou převážně morfologické (anatomické) informace o nádorech, nukleární medicína poskytuje především funkční charakteristiky. Radiodiagnostické a nukleárně medicínské metody zde přitom nejsou v konkurenčním vztahu, ale naopak jsou vzájemně komplementární.

Dostupné kapitoly :

1. Úvod
  2. Zobrazování nádorů založené na nespecifických mechanizmech
  3. Imunoscintigrafie
  4. Metabolické zobrazování a detekce neuroendokrinních nádorů
  5. Zobrazování somatostatinových a jiných receptorů
  6. Pozitronová emisní tomografie v onkologické diagnostice
  7. Detekce sentinelových lymfatických uzlin (SLU)

Nukleární medicína v onkologii 30.11.2009 kdokoli Creative Commons License

Probíhá recenzní řízení