Historie chirurgie: vybrané statě olomoucké a moravské chirurgie

V této publikaci cheme čtenáře seznámit s kořeny vzniku chirurgie, stručně s její světovou historií, pdrobně pak s historií českou se zvláštním přihlédnutím k olomoucké a moravské. Podařilo se nám shromáždit údaje z chirurgických pracovišť střední a severní Moravy díky pochopení velkého okruhu kolegů, kteří údaje za svá pracoviště zpracovali. Může se samozřejmě naskytnout otázka, nakolik je v současné době, plné odborných a organizačních změn, aktuální zabývat se historií chirurgie. Domníváme se, že i v tomto případě platí stará pravda „Hisorie je učitelkou národů“ a při znalosti historie se můžeme často vyvarovat zbytečných chyb a omylů. Snad to dokreslují i nálsedující citáty:

C. Bernard (1813-1878): „Stojíme totiž na intelektuálních ramenou svých předchůdců a jsme schopni vidět dále, než oni viděli jen proto, že nám k tomu pomohli.“

R. Jedlička (1925): „Šťastná bude česká chirurgie, dovede-li si uchovat povždy odkaz svých otců.

M. Duda (2008): „Vzpomínky na naše učitele a vlastní životní zkušenost nás utvrzují v tom, že každá doba i věk má své úkoly a cíle, a tedy i půvaby inspirující nás pro budoucnost.

html Historie chirurgie Přejít - Historie chirurgieOtevřít v novém okně - Historie chirurgie 20.10.2012 kdokoli Creative Commons License

Klíčová slova: chirurgie, historie chirurgie, učebnice

Probíhá recenzní řízení

autor: Miloslav Duda | pracoviště: 2. chirurgická klinika - cévně transplantační | publikováno: 20.10.2012 | poslední úpravy: 20.10.2012
citace: Duda Miloslav: Historie chirurgie: vybrané statě olomoucké a moravské chirurgie. Výukový portál LF UP Olomouc [online] 20.10.2012, poslední aktualizace 20.10.2012 [cit. 2017-05-30] Dostupný z WWW: <http://mefanet.upol.cz/clanky.php?aid=74>. ISSN 1804-5936.