3. Onemocnění horních končetin způsobená prací s vibrujícími nástroji a zařízeními
3.2. Onemocnění cév z vibrací - profesionální traumatická vazoneuróza
3.2.2. Materiály k informovaným souhlasům pacienta

3.2.2.1. Prstová pletysmografie jednoduchá, zátěžová a pozátěžová, chladový test

Vážená pacientko, vážený paciente,

máte lékařem naordinované vyšetření chladového testu a prstové pletysmografie. Těmito metodami prokazujeme poškození periferních cév na horních nebo na dolních končetinách.

Před vyšetřením musíte být 4 hodiny nalačno, nekouřit, nepít alkohol a nebýt celkově prochlazený.

Prstová pletysmografie jednoduchá spočívá v natočení křivky vypovídající o prokrvení prstů pomocí přiloženého snímače na jednotlivé prsty ruky /2 - 5 prst/ a na druhý prst na nohou.

Poté provedeme zátěžovou pletysmografii, její součástí je tzv. chladový vodní test (zátěž chladem).

Chladový vodní test spočívá v ponoření horních končetin po lokty nebo nohou /nad kotníky/ po dobu 10 minut do studené vody 8 - 10° C. Po vytažení končetin z vody zdravotník sleduje prokrvení, popíše barvu či jiné změny na kůži.

Po ochlazení /po zátěži chladem/ se opětovně zopakuje natočení křivky prokrvení prstů.

Pozátěžový farmakologický test se provádí v případě zjištění zhoršení prokrvení prstů.

Dostanete pod jazyk rozpustit 1 tabletu vazodilatačního léku (léku na rozšíření cév) dle ordinace lékaře a po jedné minutě se opět natočí křivka.

Možné komplikace vyšetření jsou ojedinělé - mohou být mírné bolesti v rukou, nohou nebo zcela vyjímečně u individuálně disponovaných jedinců mdloba, nevolnost, popř. zvýšení krevního tlaku.

Vyšetření se provádí ambulantně i při hospitalizaci.