eArcha - archivační systém lékařské dokumentace

Pracovní pomůcka pro vytváření osobní dokumentace obrazových informací, určených ke vkládání do obrazové galerie výukového portálu Lékařské fakulty UP v Olomouci - Výukový portál NOE.

Manuál pracovní pomůcky eArcha

1. Co je to eArcha ?
    • eArcha je soubor, vytvořený v prostředí MS Office - Excel. Obsahuje makra pro vkládání a popis jednotlivých obrázků. Proto je nutné před vlastní prací povolit v prostředí Excelu makra. Použitá makra jsou bezpečná.
  2. K čemu slouží aArcha ?
    • Doplňování obrazové galerie NOE zajišťují administrátoři tohoto portálu. Autoři nových příspěvků (obrazových dokumentací s komentářem) je ukládají do standardizované struktury eArchy a předávají redakční radě ke zveřejnění.
  3. Jak se vkládají obrázky ?
    1. eArchu je možné získat po registraci v Příloze tohoto článku - soubor uložte do svého počítače.
    2. Spusťte soubor v aplikaci MS Office Excel a povolte makra.
    3. Levá část obrazovky eArchy slouží ke vkládání popisných údajů, pravá část ke vkládání grafiky ve formátu JPG a BMP.
    4. Pokud máme grafiku v jiném formátu, je nutné ji do uvedených formátů převést např. nástrojem MS Windows - Malování. Textové zdroje (tabulky v MS Wordu či Excelu) lze zkopírovat z obrazovky funkcí Print screen (klávesa Ptr Src) a vložit do Malování a následně uložit v uvedeném formátu.
    5. Vlastní vkládání dat do eArchy se provádí vždy tlačítkem Přidat nový list. Do popisné části nového listu (levá část obrazovky) vepíšeme tyto údaje:
      1. Název obrázku
      2. Téma (hiearchicky nadřazený termín)
      3. Autor - uvádějte jen hlavního autora, spoluautory lze uvést v sekci popis.
      4. Prezentace - slouží k uvedení sprezentace v PowerPointu, která daný obrázek obsahuje (tuto prezentaci je nutné předat zároveň s eArchou).
      5. Popis - obsahuje podrobnosti o vkládaném obrázku.
    6. Vkládání vlastní grafiky probíhá spuštěním tlačítka Vložit Obrázek.
    7. Chceme-li vkládat k danému Tématu nové obrázky, zvolíme opět tlačítko Přidat nový list a celý proces opakujeme.
    8. Doporučujeme eArchu průběžně ukládat.
  4. Akceptované formáty obrázků
    •   eArcha akceptuje výhradně formáty JPG a BMP. K převodu lze využít jakýkoliv program pro práci s grafikou (např. standardní nástroj MS Windows - Malování).
  5. Co dále s naplněnou eArchou ?

xls Pracovní pomůcka eArcha Stáhnout - Pracovní pomůcka eArchaOtevřít v novém okně - Pracovní pomůcka eArcha 26.2.2010 85.5 KB uživatel vzdělávací sítě MEFANET Creative Commons License
Obor:

autor: Jarmila Potomková | pracoviště: Knihovna lékařské fakulty | publikováno: 26.2.2010 | poslední úpravy: 12.8.2010
citace: Potomková Jarmila: eArcha - archivační systém lékařské dokumentace. Výukový portál LF UP Olomouc [online] 26.2.2010, poslední aktualizace 12.8.2010 [cit. 2017-11-21] Dostupný z WWW: <http://mefanet.upol.cz/clanky.php?aid=49>. ISSN 1804-5936.