Klinické doporučené postupy I a II

Klinické doporučené postupy jsou „systematicky vytvářená stanoviska, pomáhající lékařům a pacientům ve specifických klinických situacích rozhodovat o přiměřené zdravotní péči.“ V posledních deseti letech došlo k významnému pokroku na poli jejich metodologie tvorby, adaptace, implementace a evaluace. Především ke kvalitě a standardům doporučených postupů se přistupuje více systematicky. Byl vytvořen generický mezinárodní nástroj pro evaluaci kvality doporučených postupů AGREE II a standardy Institute of Medicine a Guidelines International Network. Tato práce podává přehled hlavních metodologických principů. AGREE II nástroj byl přeložen do českého jazyka. Česká verze včetně metodologie překladu je součástí práce. Byloprovedeno hodnocení kvality nové sady klinických doporučených postupů České neurologické společnosti, které byly vytvořeny podle metodiky Národního referenčního centra v letech 2009 až 2012. Evaluace kvality těchto doporučených postupů ukázala, že jejich metodologická kvalita je velmi vysoká i ve srovnání se zahraničními doporučenými postupy. Dalším cílem práce bylo vytvořit, implementovat a evaluovat vzdělávací program zaměřený na doporučené postupy. Tento program byl vytvořen a implementován v roce 2008. Mezi roky 2008 a 2013 prošlo programem téměř 1000 studentů na třech lékařských fakultách v České republice.

pdf Klinické doporučené postupy I Stáhnout - Klinické doporučené postupy IOtevřít v novém okně - Klinické doporučené postupy I 30.4.2015 2.92 MB kdokoli
pdf Klinické doporučené postupy II Stáhnout - Klinické doporučené postupy IIOtevřít v novém okně - Klinické doporučené postupy II 28.4.2015 2.91 MB kdokoli

Klíčová slova: Klinické doporučené postupy, medicína, zdravotnictví

Obor:

Probíhá recenzní řízení

autor: Radim Líčeník | pracoviště: Ústav sociálního lékařství a zdravotní politiky | publikováno: 28.4.2015 | poslední úpravy: 30.4.2015
citace: Líčeník Radim: Klinické doporučené postupy I a II. Výukový portál LF UP Olomouc [online] 28.4.2015, poslední aktualizace 30.4.2015 [cit. 2017-11-22] Dostupný z WWW: <http://mefanet.upol.cz/clanky.php?aid=83>. ISSN 1804-5936.

Komentáře a diskuse

Vložit nový příspěvek: