Doc. MUDr. Jiří Gallo, Ph.D.
ortopedie(at)fnol.cz
Ortopedická klinika
Lékařská fakulta Univerzity Palackého v Olomouci
telefon: +420 - 588 443 607
fax: +420 - 588 443 607
adresa: I. P. Pavlova 6

Když jsme v roce 2011 připravovali k 1. vydání učebnici "Ortopedie pro studenty lékařských a zdravotnických fakult“, bylo nám jasné, že nejde o vyčerpávající studijní materiál. Ostatně jím ani být nemůže, Účelem výuky ortopedie na lékařských a zdravotnických fakultách je pouze uvedení do problematiky. Studenti, kteří se chtějí ortopedií zabývat hlouběji, mají k dispozici jiné texty. Tehdy jsme ortopedii vymezili jako obor, který se zabývá prevencí, diagnostikou a léčbou vrozených a získaných poruch pohybového aparátu. Dnes ke zmíněné učebnici přidáváme samostatný materiál dostupný v elektronické podobě s názvem Komplikace ortopedických operací.

Komplikace si nikdo nepřeje. Obáváme se jich, protože znehodnocují léčebný výsledek, prodlužují terapii a zvyšují náklady o částku spojenou s jejich řešením. Některé komplikace pacienty dokonce ohrožují na životě. Na stranu druhou jsou komplikace nedílnou součástí každého operačního i neoperačního oboru a jejich znalost je základní podmínkou dobré klinické praxe.

V předkládaném díle jsme se pokusili pojednat problematiku záměrně na velmi malé ploše, strukturované a se značným zjednodušením. Pevně věřím, že vám předložené dílo umožní základní orientaci ve světě komplikací ortopedických výkonů. V případě, že budete chtít podniknout hlubší cestu za poznáním, vždy se můžete obrátit na renomované monografie , časopisy, databáze a internetové servery.

html Komplikace ortopedických operací Přejít - Komplikace ortopedických operacíOtevřít v novém okně - Komplikace ortopedických operací 22.11.2013 kdokoli Creative Commons License

Klíčová slova: ortopedie, komplikace

Prof. MUDr. Miroslav Heřman, Ph.D.
Radiologická klinika, Lékařská fakulta, Univerzita Palackého v Olomouci
e-mail: miroslav.herman(at)fnol.cz

doc. MUDr. Roman Šefr, Ph.D.
Odd. chirurgické onkologie, Masarykův onkologický ústav
e-mail: sefr(at)mou.cz

autor: Jiří Gallo, Petr Kamínek, Jiří Lošťák | pracoviště: Ortopedická klinika | publikováno: 22.11.2013 | poslední úpravy: 25.6.2014
citace: Gallo Jiří, Petr Kamínek, Jiří Lošťák: Komplikace ortopedických operací : pro studenty lékařských a zdravotnických fakult. Výukový portál LF UP Olomouc [online] 22.11.2013, poslední aktualizace 25.6.2014 [cit. 2017-11-22] Dostupný z WWW: <http://mefanet.upol.cz/clanky.php?aid=79>. ISSN 1804-5936.