prof. MUDr. Petr Bachleda, CSc.
petr.bachleda(at)fnol.cz
2. chirurgická klinika - cévně transplantační
Univerzita Palackého v Olomouci
I. P. Pavlova 6
Olomouc
Univerzita Palackého v Olomouci
adresa: I. P. Pavlova 6

Cévní chirurgie

Jako všechny oblasti medicíny také cévní chirurgie doznala řady změn. Během minulého století se obor, který se věnoval zástavě krvácení, stal v druhé polovině století oborem, který cévní svazek rekonstruoval. Dalším vývojovým krokem bylo zavedení alernativních endovaskulárních technik, jako jsou dilatace a stentování. Dnešní doba vyžaduje přehodnocení náplně oboru cévní chirurgie a je snahou definovat nové standardy a limitující faktory.

Předkládaný text je souhrn současných literárních a vlastních poznatků v cévní chirurgii. Odpovídá současným trendům a je zřejmé, že se názory budou dále vyvíjet. Nejčastější otázkou zůstává, kdy operovat a kdy ne. Nové techniky jsou minimálně invazivní, používají se hybridní výkony, které kombinují chirurgický a radiologický endovaskulární výkon a moderní zobrazovací techniky zkvalitňují pooperační zobrazení cévního nálezu.

Naší snahou je nové oznatky přiblížit sudentům a tím připomenout, že cévní chirurgie zůstává jednou ze základních chirurgických specializací, která má za úkol zachánit nejenom život a končetiny nemocných, ale také má preventivní poslání v oblasti kvality života.

html Cévní chirurgie Přejít - Cévní chirurgieOtevřít v novém okně - Cévní chirurgie 20.10.2012 kdokoli Creative Commons License

Klíčová slova: chirurgie, cévní chirurgie, učebnice

Prof. MUDr. Miroslav Heřman, Ph.D.
Radiologická klinika, Lékařská fakulta, Univerzita Palackého v Olomouci
e-mail: miroslav.herman(at)fnol.cz

doc. MUDr. Roman Šefr, Ph.D.
Odd. chirurgické onkologie, Masarykův onkologický ústav
e-mail: sefr(at)mou.cz

autor: Petr Bachleda, Petr Utíkal, Martich Kocher, Jiří Herman, Dalibor Musil | pracoviště: 2. chirurgická klinika - cévně transplantační | publikováno: 20.10.2012 | poslední úpravy: 10.11.2012
citace: Bachleda Petr, Petr Utíkal, Martich Kocher, Jiří Herman, Dalibor Musil: Cévní chirurgie. Výukový portál LF UP Olomouc [online] 20.10.2012, poslední aktualizace 10.11.2012 [cit. 2017-12-16] Dostupný z WWW: <http://mefanet.upol.cz/clanky.php?aid=72>. ISSN 1804-5936.