Prof. MUDr. Vladimír Mihál, CSc.
vladimir.mihal(at)fnol.cz
Dětská klinika
Lékařská fakulta
fax: +420 588442505
adresa: I.P. Pavlova 6

Medicína založená na důkazu v doktorském studijním programu

V rámci řešení projektu „Rozšíření kvalifikačních kompetencí absolventů doktorských studijních programů na LF UP“ (CZ.1.07/2.3.00/09.0020) byl připraven a prakticky ověřen studijní předmět B006 -Medicína založená na důkazu, který je součástí nabídky Základního kurzu.

Předpokladem pro jeho absolvování je orientace v typologii klinických studií a dobrá znalost metodologie yhledávání lékařských a zdravotnických informací. Měsíc před termínem kurzu obdrží účastníci text klinické studie, kterou analyzují podle přiložených instrukcí a předloží ve formě internetového formuláře. Předmět je zaměřen tématicky na tyto oblasti:

1. Medicína založená na důkazu z hlediska historického vývoje, současného stavu a perspektiv implementace ve výuce, celoživotním vzdělávání a v klinické praxi.
  2. Formulace klinických otázek ve formátu PICO jako nezbytný předpoklad pro efektivní vyhledávání nejlepších důkazů; metodika a praktické ukázky.
  3. Charakteristika specializovaných informačních zdrojů pro medicínu založenou na důkazu, praktické ukázky.
  4. Kategorizace vyhledaných literárních informací dle pyramidy důkazu, kvalitativní hodnocení randomizovaných kontrolovaných studií a systematických přehledů pro rozhodovací procesy v medicíně a zdravotnictví.
  5. Prezentace vlastních zkušeností s uplatňování medicíny založené na důkazu ve výuce pediatrie a klinickém rozhodování na Dětské klinice LF UP v Olomouci.

E-learningové opory, zpracované v programu Moodle, jsou z licenčních důvodů k časopiseckým článkům v plném rozsahu dostupné výhradně doktorandům LF UP v Olomouci na základě platné registrace. Volně dostupné části se aktivují tlačítkem Přihlásit se jako host.

Klíčová slova: medicína založená na důkazu, postgraduální studium

Obor:

MUDr. Jitka Feberová, Ph.D.
Ústav výpočetní techniky, Univerzita Karlova v Praze
telefon: +420 224491 231
e-mail: jitka.feberova(at)ruk.cuni.cz

PhDr. Eva S. Lesenková, Ph.D.
Odbor knihovnicko-informačních služeb a komunikace (OS), Národní lékařská knihovna
e-mail: eva.lesenkova(at)nlk.cz

autor: Vladimír Mihál, Jarmila Potomková, Kateřina Langová, Bohdana Řeháková | pracoviště: Dětská klinika, Knihovna lékařské fakulty, Ústav lékařské biofyziky, Centrum výpočetní techniky UP | publikováno: 20.4.2012 | poslední úpravy: 26.10.2012
citace: Mihál Vladimír, Jarmila Potomková, Kateřina Langová, Bohdana Řeháková: Medicína založená na důkazu v doktorském studijním programu. Výukový portál LF UP Olomouc [online] 20.4.2012, poslední aktualizace 26.10.2012 [cit. 2017-11-22] Dostupný z WWW: <http://mefanet.upol.cz/clanky.php?aid=68>. ISSN 1804-5936.