Prof. MUDr. Vladimír Mihál, CSc.
vladimir.mihal(at)fnol.cz
Dětská klinika
Lékařská fakulta
fax: +420 588442505
adresa: I.P. Pavlova 6

Leukoencefalopatie indukovaná cytostatickou léčbou

Leukoencefalopatie  indukovaná cytostatickou léčbou

Autoři prezentují přehledový tutorial Leukoencefalopatie indukovaná chemoterapií. Tato klinická jednotka představuje klinicko - radiografický syndrom heterogenní etiologie, který je seskupený společně na základě podobných neurozobrazovacích (MRI) nálezů. V písemnictví ji lze naleznout pod různými názvy, např.:

• Metotrexátem indukovaná neurotoxicita
  • Akutní toxická leukoencefalopatie
  • Reversible posterior leukoencephalopathy syndrome (RPLS)
  • Posterior reversible encephalopathy syndrom (PRES)

Žádný z těchto názvů není uspokojující; syndrom není vždy reverzibilní a není vždy omezený pouze na bílou hmotu mozku nebo do zadních oblastí mozku. Může se vyskytovat v jakémkoliv věku.

Součástí tohoto tutorialu jsou i tři vlastní kazuistiky dětí s akutní lymfoblastickou leukemií, léčenou různými protokoly.

Klíčová slova: Leukoencefalopatie iindukovaná cytostatickou léčbou, Metotrexátem indukovaná neurotoxicita, Akutní toxická leukoencefalopatie, Posterior reversible encephalopathy syndrom (PRES), Děti, Kazuistiky, MRI, Cytostatika

MUDr. Jitka Feberová, Ph.D.
Ústav výpočetní techniky, Univerzita Karlova v Praze
telefon: +420 224491 231
e-mail: jitka.feberova(at)ruk.cuni.cz

Doc. MUDr. Marie Nakládalová, PhD.
Klinika pracovního lékařství, Lékařská fakulta Univerzity Palackého v Olomouci
e-mail: marie.nakladalova(at)fnol.cz

autor: Vladimír Mihál, Kamila Michálková | pracoviště: Dětská klinika, Radiologická klinika | publikováno: 21.11.2011 | poslední úpravy: 10.11.2012
citace: Mihál Vladimír, Kamila Michálková: Leukoencefalopatie indukovaná cytostatickou léčbou. Výukový portál LF UP Olomouc [online] 21.11.2011, poslední aktualizace 10.11.2012 [cit. 2017-07-26] Dostupný z WWW: <http://mefanet.upol.cz/clanky.php?aid=63>. ISSN 1804-5936.