MUDr. Barbora LudíkováDětská klinika
fax: +420
adresa: I.P. Pavlova 6

Anémie v dětském věku

V dnešní době je problematika anémií velmi aktuálním tématem, a to i z důvodu migrace, neboť vedle běžných typů anémií přibývá pacientů s netypickými formami anémií a to i v oblastech, kde se dříve nevyskytovaly. Vzhledem k nedostatečným znalostem lékařské veřejnosti o této problematice dochází k diagnostickým omylům a léčebným pochybením. Počet anémií v dětské populaci je značný a možnosti novodobé diagnostiky stále rozšiřují spektrum diagnóz o nové typy anémií. Je třeba, aby studenti také byli komplexně obeznámeni s touto problematikou v rámci pregraduální přípravy, a to konkrétně v pátém ročníku, kdy absolvují povinný předmět Pediatrie zakončený státní zkouškou. Doposud tato problematika nebyla v dostatečné míře zahrnuta do studijních programů.

Výukový cíl:

Vytvoření nového volitelného předmětu pro studenty všeobecného lékařství

Cíle řešení:

Hlavním cílem projektu bylo vytvoření samostatného volitelného předmětu, který se zabývá problematikou anémií v dětském věku. Hlavní náplní tohoto předmětu je rozšíření znalostí studentů o nové trendy v diagnostice anémií, jejich diferenciální diagnostiku se zaměřením především na anémie méně časté, ale závažné svou morbiditou a případnou mortalitou. Pozornost je také kladena na vliv migrace na našem území; předmět se tedy zabývá i anémiemi, které nejsou příliš typické pro země střední a severní Evropy, ale mohou se v našich geografických podmínkách čím dál častěji vyskytovat. jJou natolik závažné a život ohrožující, že znalost jejich diagnostiky a terapie je naprosto nezbytná.

Anémie chronických chorob u dětí 12.4.2011 429.26 KB kdokoli Creative Commons License
 Dopad migrace v oblasti anémií u dětí 12.4.2011 739.82 KB kdokoli Creative Commons License
 Kongenitální poruchy erytropoezy 12.4.2011 767.09 KB kdokoli Creative Commons License
 Laboratorní vyšetření a novodobé trendy v diagnostice anémií u dětí 12.4.2011 2.97 MB kdokoli Creative Commons License