Doc. MUDr. Ján Praško, CSc.Klinika psychiatrie
fax: +420
adresa: I. P. Pavlova 6

Biologická psychiatrie

Rozsáhlé zpracování problematiky biologické psychiatrie, která zkoumá duševní poruchy z biologického, tj. chemického i fyzikálního hlediska. Význam studia biologické psychiatrie spočívá hlavně v tom, že primární příčina většiny duševních poruch není dosud známá.
Většina molekulárních mechanismů účinku používaných psychofarmak není zatím úplně jasná. Studovány jsou hlavně modelové systémy a studie převážně probíhají z etických důvodů u zvířat. Při duševních poruchách je změněn normální přenos nervového signálu, a to zvláště v oblasti chemických synapsí a jejich přenášečů – zda jde o příčinu psychických poruch nebo o důsledek jiných příčin, dosud jasné není.

pdf Biologická psychiatrie Stáhnout - Biologická psychiatrieOtevřít v novém okně - Biologická psychiatrie 5.12.2009 13.22 MB kdokoli Creative Commons License
pdf Test Biologická psychiatrie Stáhnout - Test Biologická psychiatrieOtevřít v novém okně - Test Biologická psychiatrie 5.12.2009 64.68 KB kdokoli Creative Commons License

Klíčová slova: Psychiatrie, Modelové systémy, Nervový přenos

Doc. MUDr. Marie Nakládalová, PhD.
Klinika pracovního lékařství, Lékařská fakulta Univerzity Palackého v Olomouci
e-mail: marie.nakladalova(at)fnol.cz

MUDr. Jitka Feberová, Ph.D.
Ústav výpočetní techniky, Univerzita Karlova v Praze
telefon: +420 224491 231
e-mail: jitka.feberova(at)ruk.cuni.cz

autor: Ján Praško | pracoviště: Klinika psychiatrie | publikováno: 5.12.2009 | poslední úpravy: 10.11.2012
citace: Praško Ján: Biologická psychiatrie. Výukový portál LF UP Olomouc [online] 5.12.2009, poslední aktualizace 10.11.2012 [cit. 2017-09-19] Dostupný z WWW: <http://mefanet.upol.cz/clanky.php?aid=44>. ISSN 1804-5936.