Nukleární kardiologie

Kardiovaskulární choroby jsou hlavní příčinou úmrtí ve většině vyspělých zemí. Obrovský pokrok zejména v intervenční kardiologii a současně limitované prostředky v systému zdravotní péče ve všech zemích světa s sebou přináší zásadní otázku - kteří pacienti budou mít prospěch z těchto nákladných diagnostických a léčebných technik(1-11). Nejrozšířenějším neinvazivním testem je zátěžová elektrokardiografie zůstává i nadále. Její použití a výtěžnost je však limitována u pacientů neschopných adekvátní fyzické zátěže nebo s abnormální klidovou EKG křivkou, proto jsou stále více využívány zobrazovací techniky. Nukleární kardiologie má za sebou dlouhou a úspěšnou tradici.

Současně s bouřlivým rozvojem kardiologie dochází v posledních letech i k významnému pokroku v radionuklidovém zobrazování myokardu, který se týká zejména zátěžové jednofotonové emisní výpočetní tomografie (SPECT). Tento vývoj se dotýká nejen samotné techniky zobrazování myokardiální perfuze a funkce (metoda gated SPECT) a nových programů pro kvantitativní hodnocení, ale i klinického využívání a počtu prováděných vyšetření. Významně se mění spektrum pacientů odesílaných na toto vyšetření.

Dostupné kapitoly :

1. Úvod
  2. Vyšetření myokardiální perfuze, funkce a metabolismu
  3. Radionuklidová ventrikulografie
  4. Radionuklidová angiokardiografie (metoda prvního průtoku)

html Nukleární kardiologie Přejít - Nukleární kardiologieOtevřít v novém okně - Nukleární kardiologie 30.11.2009 kdokoli Creative Commons License

Klíčová slova: Nukleární medicína, Kardiovaskulární systém, Koronární nemoci, Elektrokardiografie, Zobrazovací metody, Myokardiální perfuze, Radionuklidová ventrikulografie, Radionuklidová angiokardiografie

autor: Doc. MUDr. Milan Kamínek, Ph.D., MUDr. Pavel Koranda PhD., Doc. MUDr. Miroslav Mysliveček PhD. | pracoviště: Klinika nukleární medicíny | publikováno: 30.11.2009 | poslední úpravy: 10.11.2012
citace: Kamínek Milan, MUDr. Pavel Koranda PhD., Doc. MUDr. Miroslav Mysliveček PhD.: Nukleární kardiologie. Výukový portál LF UP Olomouc [online] 30.11.2009, poslední aktualizace 10.11.2012 [cit. 2014-10-22] Dostupný z WWW: <http://mefanet.upol.cz/clanky.php?aid=41>. ISSN 1804-5936.