MUDr. Pavel Koranda, Ph.D.
pavel.koranda(at)fnol.cz
Klinika nukleární medicíny
Lékařská fakulta Univerzity Palackého v Olomouci
adresa: I. P. Pavlova 6

Nukleární medicína v detekci zánětů

Detekce a určení lokalizace zánětlivého ložiska v organizmu je významným diagnostickým problémem, jehož řešení bývá někdy neúspěšné přes použití většího počtu rozmanitých vyšetřovacích metod. Významnou výhodou scintigrafie ve srovnání s ostatními zobrazovacími postupy je možnost celotělového způsobu vyšetření při pátrání po neznámém ložisku zánětu.
V současné době využívá nukleární medicína při vyšetření zánětů několika různých diagnostických postupů založených na odlišných farmakokinetických mechanismech vedoucích ke kumulaci jednotlivých radiofarmak v zánětlivém ložisku. Tato skutečnost umožouje zvolit nukleárně medicínský vyšetřovací postup, který je optimální pro detekci předpokládaného typu zánětlivého procesu.

Dostupné kapitoly :

1. Třífázová scintigrafie skeletu
  2. 99mTc-nanokoloid, 99mTc-liposomy
  3. Kovové ionty - 67Ga
  4. Leukocyty značené radionuklidy
  5. Značené protilátky
  6. Ostatní metody
  7. Výběr metody scintigrafické detekce zánětu v závislosti na charakteru a lokalizaci zánětu

html Nukleární medicína v detekci zánětů Přejít - Nukleární medicína v detekci zánětůOtevřít v novém okně - Nukleární medicína v detekci zánětů 30.11.2009 kdokoli Creative Commons License

Klíčová slova: Nukleární medicína, Zobrazovací metody, Scintigrafie skeletu, Záněty

Prof. MUDr. Miroslav Heřman, Ph.D.
Radiologická klinika, Lékařská fakulta, Univerzita Palackého v Olomouci
e-mail: miroslav.herman(at)fnol.cz

Doc. MUDr. Marie Nakládalová, PhD.
Klinika pracovního lékařství, Lékařská fakulta Univerzity Palackého v Olomouci
e-mail: marie.nakladalova(at)fnol.cz

autor: Pavel Koranda, Miroslav Mysliveček | pracoviště: Klinika nukleární medicíny | publikováno: 30.11.2009 | poslední úpravy: 10.11.2012
citace: Koranda Pavel, Miroslav Mysliveček: Nukleární medicína v detekci zánětů. Výukový portál LF UP Olomouc [online] 30.11.2009, poslední aktualizace 10.11.2012 [cit. 2017-10-22] Dostupný z WWW: <http://mefanet.upol.cz/clanky.php?aid=40>. ISSN 1804-5936.