Nukleární medicína v onkologii

Nástup nových zobrazovacích modalit (ultrazvuku, výpočetní tomografie, magnetické rezonance), moderních endoskopických metod, cytologické diagnostiky a detekce nádorových markerů poněkud změnil roli nukleární medicíny v onkologii, ale tato přesto zaznamenala v posledním období rychlý vývoj.

Základem tohoto pokroku je: rozvoj nukleárně medicínské zobrazovací techniky, rozvoj nových moderních radiofarmak a ohnisko zájmu klinických onkologů posunuté od pouhé detekce nádorů ke zjištění jejich charakteristiky.

Základní faktory pokroku v bodech:

a. Rozvoj nukleárně medicínské zobrazovací techniky

•   vývoj digitálních scintilačních kamer s lepší prostorovou rozlišovací schopností
  •   možnost celotělových vyšetření s výhodou vizualizace nádorů a jejich metastáz bez ohledu na jejich lokalizaci během jediného vyšetření
  •   tomografické zobrazení SPECT přinášející vyšší kontrast obrazu
  •   trojrozměrná prezentace scintigramů
  •   tomografické zobrazení PET umožoující vizualizaci odlišného metabolismu některých radiofarmak v nádorech

b. Rozvoj nových moderních radiofarmak, umožoujících přechod od nespecifických k vysoce specifickým, kdy se radioaktivní indikátor hromadí v nádorové tkáni ve vyšší koncentraci než v okolní tkáni. Tato radiofarmaka využívají různých metabolických a biologických vlastností individuálních nádorů.

c. Ohnisko zájmu klinických onkologů se posunulo od pouhé detekce nádorů ke zjištění jejich charakteristiky. Zatímco cílem radiodiagnostických zobrazovacích technik jsou převážně morfologické (anatomické) informace o nádorech, nukleární medicína poskytuje především funkční charakteristiky. Radiodiagnostické a nukleárně medicínské metody zde přitom nejsou v konkurenčním vztahu, ale naopak jsou vzájemně komplementární.

Dostupné kapitoly :

1. Úvod
  2. Zobrazování nádorů založené na nespecifických mechanizmech
  3. Imunoscintigrafie
  4. Metabolické zobrazování a detekce neuroendokrinních nádorů
  5. Zobrazování somatostatinových a jiných receptorů
  6. Pozitronová emisní tomografie v onkologické diagnostice
  7. Detekce sentinelových lymfatických uzlin (SLU)

html Nukleární medicína v onkologii Přejít - Nukleární medicína v onkologiiOtevřít v novém okně - Nukleární medicína v onkologii 30.11.2009 kdokoli Creative Commons License

Klíčová slova: Nukleární medicína, Radiodiagnostika, Zobrazovací metody, Radiofarmaka

Probíhá recenzní řízení

autor: MUDr. Pavel Koranda, Ph.D., Doc. MUDr. Miroslav Mysliveček PhD. | pracoviště: Klinika nukleární medicíny | publikováno: 30.11.2009 | poslední úpravy: 8.9.2012
citace: Koranda Pavel, Doc. MUDr. Miroslav Mysliveček PhD.: Nukleární medicína v onkologii. Výukový portál LF UP Olomouc [online] 30.11.2009, poslední aktualizace 8.9.2012 [cit. 2014-11-01] Dostupný z WWW: <http://mefanet.upol.cz/clanky.php?aid=39>. ISSN 1804-5936.