Doc. MUDr. Milan Kamínek, Ph.D.
milan.kaminek(at)fnol.cz
Klinika nukleární medicíny
Lékařská fakulta Univerzity Palackého v Olomouci
adresa: I. P. Pavlova 6

Hybridní pozitronová a výpočetní tomografie (PET/CT)

Tento výukový program představuje pro studenty pomůcku k porozumění principů a klinického významu nové zobrazovací modality - hybridní pozitronové a výpočetní tomografie (PET/CT). Pozitronová emisní tomografie (PET) je metoda, kdy po nitrožilně podaném malém množství radioaktivní látky značené pozitronovým zářičem získáme tomografické řezy různých tkání celého těla v různých rovinách. PET umožňuje detekci a následnou registraci změn metabolizmu v patologicky změněné tkáni, jedná se tedy o tzv. molekulární zobrazování. |Součástí výukového programu jsou příklady klinického využití PET v praxi (6 kazuistik).

Klíčová slova: Nádory, Zobrazovací techniky, Pozitronová tomografie, Výpočetní tomografie, PET/CT

Prof. MUDr. Miroslav Heřman, Ph.D.
Radiologická klinika, Lékařská fakulta, Univerzita Palackého v Olomouci
e-mail: miroslav.herman(at)fnol.cz

Doc. MUDr. Marie Nakládalová, PhD.
Klinika pracovního lékařství, Lékařská fakulta Univerzity Palackého v Olomouci
e-mail: marie.nakladalova(at)fnol.cz

autor: Milan Kamínek, Miroslav Mysliveček, Pavel Koranda, Jaroslav Ptáček | pracoviště: Klinika nukleární medicíny | publikováno: 10.9.2009 | poslední úpravy: 10.11.2012
citace: Kamínek Milan, Miroslav Mysliveček, Pavel Koranda, Jaroslav Ptáček: Hybridní pozitronová a výpočetní tomografie (PET/CT). Výukový portál LF UP Olomouc [online] 10.9.2009, poslední aktualizace 10.11.2012 [cit. 2017-04-28] Dostupný z WWW: <http://mefanet.upol.cz/clanky.php?aid=36>. ISSN 1804-5936.