Prof. Ing. Václav Hušák, CSc.
vaclav.husak(at)quick.cz
Klinika nukleární medicíny
Lékařská fakulta Univerzity Palackého v Olomouci
adresa: I. P. Pavlova 6

Fyzikální základy zobrazování v nukleární medicíně a radiační ochrana

Tento výukový program představuje pro studenty pomůcku k porozumění základům fyziky a skladby zobrazovacích přístrojů se zaměřením na znalosti ulehčující porozumění vyšetřovacím postupům pomocí radioaktivních látek – radiofarmak, které jsou demonstrovány na praktických cvičeních věnovaných zejména způsobům jak se výsledky zobrazovacích metod v klinické praxi získávají a interpretují. Byla soustředěna pozornost na určující a často rušivé jevy, které vstupují do přenosu informací zprostředkovaných ionizujícím zářením na cestě od orgánu nebo tkáně přes zobrazovací přístroj až do počítače, který poskytuje výsledný obraz. Někdy může ovlivnění obrazu rušivými vlivy ztěžovat správnou klinickou interpretaci.

Základ tohoto výukového programu byl vytvořen v rámci projektu 2052/2007 Fondu rozvoje vysokých škol řešeného v roce 2007 a prošel odbornou recenzí.

Klíčová slova: Fyzikální přístroje, Diagnostika, Zobrazovací metody, Nukleární medicína, Radiologie, Radiační ochrana

Prof. MUDr. Miroslav Heřman, Ph.D.
Radiologická klinika, Lékařská fakulta, Univerzita Palackého v Olomouci
e-mail: miroslav.herman(at)fnol.cz

Doc. MUDr. Marie Nakládalová, PhD.
Klinika pracovního lékařství, Lékařská fakulta Univerzity Palackého v Olomouci
e-mail: marie.nakladalova(at)fnol.cz

autor: Prof. Ing. Václav Hušák, CSc., MUDr. Pavel Koranda, Ph.D., Doc. MUDr. Miroslav Mysliveček, Ph.D., Doc. MUDr. Milan Kamínek, Ph.D., Ing. Jaroslav Ptáček | pracoviště: Klinika nukleární medicíny | publikováno: 10.9.2009 | poslední úpravy: 10.11.2012
citace: Hušák Václav, MUDr. Pavel Koranda, Ph.D., Doc. MUDr. Miroslav Mysliveček, Ph.D., Doc. MUDr. Milan Kamínek, Ph.D., Ing. Jaroslav Ptáček: Fyzikální základy zobrazování v nukleární medicíně a radiační ochrana. Výukový portál LF UP Olomouc [online] 10.9.2009, poslední aktualizace 10.11.2012 [cit. 2014-08-02] Dostupný z WWW: <http://mefanet.upol.cz/clanky.php?aid=35>. ISSN 1804-5936.