Doc. MUDr Marie Nakládalová, Ph.D.
pracovni(at)fnol.cz
Klinika pracovního lékařství
Lékařská fakulta Univerzity Palackého v Olomouci
fax: +420
adresa: I. P. Pavlova 6

Profesionální onemocnění horních končetin

Předkládaný multimediální interaktivní studijní materiál z oboru pracovní lékařství se věnuje v České republice nejčastěji uznávaným profesionálním postižením, a sice onemocněním horních končetin z vibrací a z přetěžování. Chtěli jsme nabídnout uživatelsky příjemné prostředí s komplexním zpracováním problematiky, která zasahuje do řady oborů, a to nejen čistě medicínských. Snahou bylo také pomocí krátkých videosekvencí představit profese a pracovní činnosti, které k těmto onemocněním vedou. Jsou nastíněny možnosti hodnocení rizikových faktorů - vibrací a přetěžování, představena současná diagnostika i posudkové, terapeutické a preventivní aspekty. Index klíčových slov umožňuje snadnou orientaci v předkládaném materiálu. Látku doplňují kazuistiky a testy k ověření znalostí. Jsou vyznačeny informace pro lékaře a pro odborníky nelékaře. Členění do poměrně malých článků dovoluje, aby se každý mohl soustředit na úroveň, kterou potřebuje a na konkrétní věci, které jej zajímají.

Klíčová slova: Pracovní lékařství, Horní končetiny, Rizikové faktory

MUDr. Jitka Feberová, Ph.D.
Ústav výpočetní techniky, Univerzita Karlova v Praze
telefon: +420 224491 231
e-mail: jitka.feberova(at)ruk.cuni.cz

PhDr. Eva S. Lesenková, Ph.D.
Odbor knihovnicko-informačních služeb a komunikace (OS), Národní lékařská knihovna
e-mail: eva.lesenkova(at)nlk.cz

počet uživatelů, kteří již hodnotili: 4
rating
uživatelské hodnocení

autor: Marie Nakládalová, Dagmar Radiměřská, Helena Vildová, Zdeněk Nakládal, Petr Brhel, Václav Gerstner | pracoviště: Klinika pracovního lékařství | publikováno: 13.8.2009 | poslední úpravy: 10.11.2012
citace: Nakládalová Marie, Dagmar Radiměřská, Helena Vildová, Zdeněk Nakládal, Petr Brhel, Václav Gerstner: Profesionální onemocnění horních končetin. Výukový portál LF UP Olomouc [online] 13.8.2009, poslední aktualizace 10.11.2012 [cit. 2017-07-26] Dostupný z WWW: <http://mefanet.upol.cz/clanky.php?aid=33>. ISSN 1804-5936.